Swim team finishes third in League Championship

Posted on Monday, July 14, 2014 at 2:57 pm

Fayetteville Area Swim Team (F.A.S.T.) competed well in the League Championship held at Sewanee Saturday. F.A.S.T. finished third in the combined score out of a field of nine teams behind Coffee County/Tullahoma Swim and the Sewanee Tigersharks. ~ Staff photo by Paul Henry

Fayetteville Area Swim Team (F.A.S.T.) competed well in the League Championship held at Sewanee Saturday. F.A.S.T. finished third in the combined score out of a field of nine teams behind Coffee County/Tullahoma Swim and the Sewanee Tigersharks. ~ Staff photo by Paul Henry

The Fayetteville Area Swim team finished third out of a field of nine teams in the League Championship held Saturday at Sewanee.

Coffee County/Tullahoma Swim finished in the top spot with 2,113.50 points, followed by Sewanee with 2,062.50; Fayetteville, 1,707.50; Winchester Penguins, 1497.50; Athens Swim Team, 1,446.00; Shelbyville, 1,180.50; Winchester Marlins, 856.00; Lawrenceburg LA Wave, 530.50; and McMinnville Swim Team, 496.00.

Results for FAST members ages 10 and Under by event are as follows:

Mixed 8&U 100-Meter Medley Relay – 1:41.43 – Allie Grace Newton, Zackery Lee, Greta Davis, Ryan Blankstrom.

Mixed 9-10 100-Meter Medley Relay – 1:23.96 – Anders Hughes, Taya Shreve, Gabriel Shreve, Gretchen Ruhlander.

Girls 6&U 25-Meter Free – BaLee Melchior, 41.95; JoLee Melchior, 49.86; Claire Bradford, 52.61; Louise Thomas, 54.85; Alice Knott, 57.13; Rebekah Langford, 1:01.01.

Boys 6&U 25-Meter Free – Will Riddle, 30.11; Ethan Riddle, 48.02.

Girls 8&U 25 Meter Free – Greta Davis, 21.24; Olivia Swindall, 23.95; Annie Heilman, 23.97; Tessa Foster, 37.78; Rowan Gafford, 40.03; Grace Uriostequi, 40.52.

8&U 25-Meter Free – Zackery Lee, 8 FAST 19.49; Ryan Blankstrom, 22.06; Vincent Ruhlander, 23.19; Alex Dixon, 23.42; Quentin Pace, 24.57; Stewart Barnes, 25.61; Sam Knott, 25.82; Joe Brock Langford, 29.24; Josiah Melchior, 38.77; Jackson Hammell, 39.11; Talen Nedeau, 48.53.

Girls 9-10 50-Meter Free – Gretchen Ruhlander, 44.29; Danielle Langford, 50.17; Reagan Duvall, 1:04.33; Shealyn Hyatt, 1:04.63; Gracie Haley, 1:28.83; Morgan Gafford, 1:46.91.

Boys 9-10 50-Meter Free – Gabriel Shreve, 37.33; Graham Pace, 40.65; Braxton Wilson, 45.65; Caleb Newton, 54.94.

Kelsey Hughes with the Fayetteville Area Swim Team finished on top in the 15 and over 50-Meter Butterfly at the League Championship held at Sewanee Saturday. Kelsey finished the event with a time of 32.54 seconds. ~ Staff photo by Paul Henry

Kelsey Hughes with the Fayetteville Area Swim Team finished on top in the 15 and over 50-Meter Butterfly at the League Championship held at Sewanee Saturday. Kelsey finished the event with a time of 32.54 seconds. ~ Staff photo by Paul Henry

#9 Girls 8&U 25-Meter Breast – Allie Grace Newton, 30.13; Olivia Swindall, 36.39.

#10 Boys 8&U 25-Meter Breast – Zackery Lee, 29.71; Ryan Blankstrom, 31.37; Vincent Ruhlander, 33.50; Alex Dixon, 40.61.

Girls 9-10 25-Meter Breast – Gretchen Ruhlander, 25.30; Taya Shreve, 25.92; Danielle Langford, 30.63.

Boys 9-10 25-Meter Breast – Anders Hughes, 24.60; Braxton Wilson, 25.55; Graham Pace, 26.26; Caleb Newton, 30.46.

Girls 8&U 100-Meter IM – Allie Grace Newton, 1:54.46; Greta Davis, 2:12.89.

Boys 8&U 100-Meter IM – Ryan Blankstrom, 2:23.91.

Girls 9-10 100-Meter IM – Taya Shreve, 1:51.19.

Boys 9-10 100-Meter IM – Gabriel Shreve, 1:30.40; Anders Hughes, 1:49.54.

Girls 6&U 25-Meter Back – BaLee Melchior, 41.72; Rebekah Langford, 43.75; Claire Bradford, 48.69; Louise Thomas, 51.70; JoLee Melchior, 1:01.77.

Boys 6&U 25-Meter Back – Ethan Riddle, 45.06.

Girls 8&U 25-Meter Back – Allie Grace Newton, 24.77; Annie Heilman, 28.95; Olivia Swindall, 31.35; Grace Uriostequi, 39.42.

Boys 8&U 25-Meter Back – Zackery Lee, 25.17; Alex Dixon, 28.11; Quentin Pace, 32.20; Stewart Barnes, 35.82; Sam Knott, 38.58; Jackson Hammell, 39.37; Joe Brock Langford, 40.73; Talen Nedeau, 43.48; Josiah Melchior, 1:16.71.

Girls 9-10 25-Meter Back – Reagan Duvall, 28.12; Shealyn Hyatt, 28.30; Danielle Langford, 30.68.

Boys 9-10 25-Meter Back – Anders Hughes, 22.24; Graham Pace, 22.53; Braxton Wilson, 27.47; Caleb Newton, 32.97.

Girls 8&U 25-Meter Fly – Greta Davis, 27.40; Annie Heilman, 30.91.

Boys 8&U 25 Meter Fly – Vincent Ruhlander, 27.20; Joe Brock Langford, 43.74.

Girls 9-10 25-Meter Fly – Gretchen Ruhlander, 23.97; Taya Shreve, 24.77.

Boys 9-10 25-Meter Fly – Gabriel Shreve, 18.54.

Fayetteville Area Swim Team’s Gage Coon took the top spot in the 11- to 12-year-old 50-Meter Freestyle of the League Championship held Saturday at Sewanee. Gage finished the event with a time of 34.62 seconds. ~ Staff photo by Paul Henry

Fayetteville Area Swim Team’s Gage Coon took the top spot in the 11- to 12-year-old 50-Meter Freestyle of the League Championship held Saturday at Sewanee. Gage finished the event with a time of 34.62 seconds. ~ Staff photo by Paul Henry

Girls 8&U 100-Meter Free Relay – 1:30.40 – Greta Davis, Annie Heilman, Olivia Swindall, Allie Grace Newton.

Boys 8&U 100-Meter Free Relay – 1:27.96 – Ryan Blankstrom, Alex Dixon, Vincent Ruhlander, Zackery Lee.

Girls 9-10 100-Meter Free Relay – 1:26.12 – Gretchen Ruhlander, Shealyn Hyatt, Danielle Langford, Taya Shreve.

Boys 9-10 100-Meter Free Relay -1:15.30 – Anders Hughes, Braxton Wilson, Graham Pace, Gabriel Shreve.

Combined Team Scores for ages 10 and Under, Through Event 30, are as follows: Coffee County and Tullahoma Swim, 828.5; Fayetteville Area Swim Team, 806; Sewanee Tigersharks, 806; Shelbyville Swim Club, 664.5; Athens Swim Team, 618.5; The Penguins, 531; Marshall County Swim Club, 355; Lawrence County Area Wide Swim, 258.5; McMinnville Swim Team, 203.

Women – Team Rankings for ages 10 and Under – Through Event 30 – Sewanee Tigersharks, 430; Coffee County and Tullahoma Swim, 430; Shelbyville Swim Club, 380.5; Athens Swim Team, 298; Fayetteville Area Swim Team, 265; The Penguins, 209; Marshall County Swim Club, 141; Lawrence County Area Wide Swim, 134.5; McMinnville Swim Team, 34.

Men – Team Rankings for ages 10 and Under, Through Event 30, are as follows: Fayetteville Area Swim Team, 475; Coffee County and Tullahoma Swim, 326.5; Sewanee Tigersharks, 306; Athens Swim Team, 264.5; The Penguins, 264; Shelbyville Swim Club, 228; Marshall County Swim Club, 170; McMinnville Swim Team, 119; Lawrence County Area Wide Swim, 106.

Results for FAST members ages 11 and Over by event are as follows:

Mixed 11-12 100-Meter Medley Relay – 1:13.73 – Isaac Pace, Julia Newton, Brenna Davis, Gage Coon.

Mixed 13-14 100-Meter Medley Relay – 1:11.60 – Sarah Beth Hammell, Cyara Coon, Henry Pace, Garrett Blankstrom.

Mixed 15&O 100-Meter Medley Relay – 1:03.05 – Aidan Pace, Miriam Davis, Cole Beddingfield, Syvannah Coon.

Girls 11-12 50-Meter Free – Brenna Davis, 34.20; Julia Newton, 35.15; Susannah Langford, 38.54; Sara Clark, 39.21; Elizabeth Barnes, 41.08; Chloe Bridge, 41.20; Zoe George, 41.25; Maesyn Forsyth, 42.92; Kaleena Keener, 43.54; Ellie Heilman, 44.53; Molly Barnes, 45.28; Katie Hammell, 57.92; Emma Grace Blackwood, 1:00.19.

Boys 11-12 50-Meter Free – Gage Coon, 34.62; Isaac Pace, 35.52; Matthew Giffin, 38.72; Tripp Foster, 45.74.

Girls 13-14 50-Meter Free – Sarah Beth Hammell, 37.77; Carson Blackwood, 42.02.

Boys 13-14 50-Meter Free – Garrett Blankstrom, 28.81; Henry Pace, 29.38; Timothy Keener, 50.63.

Women 15&O 50-Meter Free – Kelsey Hughes, 30.60; Syvannah Coon, 32.31; Bea Frame, 34.70; Alexis Keener, 54.81.

Men 15&O 50-Meter Free – Aidan Pace, 27.60; Cole Beddingfield, 28.48.

Girls 11-12 50-Meter Breast – Julia Newton, 48.32; Sara Clark, 52.30; Rebekah Davis, 54.90; Susannah Langford, 55.45; Chloe Bridge, 56.70; Kaleena Keener, 1:02.27; Zoe George, 1:02.29; Ellie Heilman, 1:02.37.

Boys 11-12 50-Meter Breast – Gage Coon, 44.99; Adryan Bello, 52.73; Tripp Foster, 1:02.23.

Girls 13-14 50-Meter Breast – Cyara Coon, 43.92; Sarah Beth Hammell, 58.35.

Boys 13-14 50-Meter Breast – Garrett Blankstrom, 42.59; Garrett Fowler, 44.28.

Women 15&O 50-Meter Breast – Miriam Davis, 45.75; Syvannah Coon, 46.14; Bea Frame, 48.15; Alexis Keener, 58.85.

Men 15&O 50-Meter Breast – Aidan Pace, 38.38; Bailey Osgood, 40.46.

Girls 11-12 100-Meter IM – Julia Newton, 1:28.86; Sara Clark, 1:48.74.

Boys 11-12 100-Meter IM – Gage Coon, 1:30.82.

Girls 13-14 100-Meter IM – Cyara Coon, 13 FAST 1:23.47.

Boys 13-14 100-Meter IM – Garrett Blankstrom, 1:16.41; Garrett Fowler, 1:28.42.

Women 15&O 100-Meter IM – Kelsey Hughes, 1:19.22; Syvannah Coon, 1:25.45; Savanna Davis, 1:26.57; Miriam Davis, 1:31.82.

Men 15&O 100-Meter IM – Aidan Pace, 1:11.85; Bailey Osgood, 1:21.64.

Girls 11-12 50-Meter Back – Brenna Davis, 39.78; Susannah Langford, 46.92; Maesyn Forsyth, 49.09; Ellie Heilman, 50.57; Elizabeth Barnes, 52.31; Chloe Bridge, 54.22; Molly Barnes, 55.40; Kaleena Keener, 56.17; Zoe George, 56.33; Katie Hammell, 1:07.95; Emma Grace Blackwood, 1:08.44.

Boys 11-12 50-Meter Back – Isaac Pace, 44.09; Matthew Giffin, 52.13; Tripp Foster, 55.63.

Girls 13-14 50 Meter Back – Sarah Beth Hammell, 50.20; Carson Blackwood, 57.00.

Boys 13-14 50-Meter Back – Henry Pace, 35.56; Garrett Fowler, 42.65.

Women 15&O 50 Meter Back – Bea Frame, 41.19; Savanna Davis, 43.33; Alexis Keener, 1:01.59.

Men 15&O 50-Meter Back – Cole Beddingfield, 34.69.

Girls 11-12 50-Meter Fly – Brenna Davis, 37.52; Elizabeth Barnes, 47.11; Rebekah Davis, 52.92; Molly Barnes, 1:06.04.

Boys 11-12 50-Meter Fly – Adryan Bello, 45.32; Isaac Pace, 45.53.

Girls 13-14 50-Meter Fly – Cyara Coon, 37.64.

Boys 13-14 50 Meter Fly – Henry Pace, 32.32.

Women 15&O 50-Meter Fly – Kelsey Hughes, 32.54; Savanna Davis, 37.83; Miriam Davis, 38.69.

Men 15&O 50-Meter Fly – Cole Beddingfield, 29.91; Bailey Osgood, 36.01.

Girls 11-12 100-Meter Free Relay – 1:08.35 – Julia Newton, Sara Langford, Susannah Langford, Brenna Davis, 12.

Boys 11-12 100-Meter Free Relay – 1:05.84 – Isaac Pace, Matthew Giffin, Adryan Bello, Gage Coon.

Girls 13-14 100-Meter Free Relay – 1:10.06 – Sarah Beth Hammell, Carson Blackwood, Zoe George, Cyara Coon.

Boys 13-14 100-Meter Free Relay – 1:12.76 – Garrett Fowler, Timothy Keener, Tripp Foster, Henry Pace.

Women 15&O 100-Meter Free Relay – 1:01.39 – Syvannah Coon, Savanna Davis, Miriam Davis, Kelsey Hughes.

Men 15&O 100-Meter Free Relay – 52.26 – Aidan Pace, Bailey Osgood, Garrett Blankstrom, Cole Beddingfield.

Combined Team Scores for 11 and Over, Through Event 69, are as follows: Coffee County And Tullahoma Swim, 2113.5; Sewanee Tigersharks, 2062.5; Fayetteville Area Swim Team, 1707.5; The Penguins, 1497.5; Athens Swim Team, 1446; Shelbyville Swim Club, 1180.5; Marshall County Swim Club, 856; Lawrence County Area Wide Swim, 530.5; McMinnville Swim Team, 496.

Women – Team Rankings for 11 and Over – Through Event 69 – Coffee County and Tullahoma Swim, 1017; Sewanee Tigersharks, 898; Athens Swim Team, 704.5; The Penguins, 704.5; Fayetteville Area Swim Team, 650; Shelbyville Swim Club, 579.5; Marshall County Swim Club, 434; Lawrence County Area Wide Swim, 242.5; McMinnville Swim Team, 151.

Men – Team Rankings for 11 and Over – Through Event 69 – Sewanee Tigersharks, 990.5; Coffee County and Tullahoma Swim, 910.5; Fayetteville Area Swim Team, 901.5; The Penguins, 645; Athens Swim Team, 599.5; Shelbyville Swim Club, 469; Marshall County Swim Club, 302; McMinnville Swim Team, 227; Lawrence County Area Wide Swim, 212.

Headlines of the Day