Swim team completes undefeated regular season

Posted on Monday, July 7, 2014 at 1:58 pm

The Fayetteville Area Swim Team wrapped up its regular season last week with a win at home over Lawrence County. ~ Staff photo by Paul Henry

The Fayetteville Area Swim Team wrapped up its regular season last week with a win at home over Lawrence County. ~ Staff photo by Paul Henry

The Fayetteville Area Swim Team wrapped up its regular season undefeated with a win over the Lawrence County LA Wave.

In the combined score, F.A.S.T. finished on top, 424-168. In girls’ action, the ladies took the win, 193-85, and the boys took care of business, 196-67.

On Saturday, July 12, the team will compete for the league championship to be held at Sewanee.

The following are results for F.A.S.T. members by event:

Mixed 8&U 100-Yard Medley Relay – Team A – 1:37.87 – Zackery, Allie Grace Newton, Greta Davis, Ryan Blankstrom; Team B – 1:51.80 – Alex Dixon, Olivia Swindall, Annie Heilman, Vincent Ruhlander.

Mixed 9-10 100-Yard Medley relay – Team A – 1:19.50 – Anders Hughes, Taya Shreve, Gabriel Shreve, Gretchen Ruhlander; Team B – 1:38.60 – Braxton Wilson, Danielle Langford, Will Harwell, Daisy Smith.

Mixed 11-12 100-Yard Medley Relay – 1:09.02 – Adryan Bello, Julia Newton, Gage Coon, Sara Clark.

Mixed 13-14 100-Yard Medley Relay – 1:04.87 – Garrett Blankstrom, Cyara Coon, Henry Pace, Elizabeth Barnes.

Mixed 15-18 100-Yard Medley Relay – 1:00.78 – Bea Frame, Bailey Osgood, Savanna Davis, Cole Beddingfield.

Girls 6&U 25-Yard Free – Reese Winsett, 34.03; BaLee Melchior, 39.68; Rebekah Langford, 40.06; Claire Bradford, 48.50; JoLee Melchior, 50.24; Alice Knott, 1:13.07.

Boys 6&U 25-Yard Free – Will Riddle, 25.39; Ian Weaver, 36.56; Ethan Riddle, 37.97.

Girls 8&U 25-Yard Free – Allie Grace Newton, 18.36; Greta Davis, 19.38; Olivia Swindall, 21.70; Annie Heilman, 23.31; Bailey Casey, 30.33; Kate Pierce, 36.22; Kahryssa Harvey, 36.40; Grace Uriostequi, 42.48; Rowan Gafford, 51.05.

Boys 8&U 25-Yard Free – Ryan Blankstrom, 18.86; Zackery Lee, 19.12; Vincent Ruhlander, 20.50; Alex Dixon, 20.60; Quentin Pace, 22.06; Clay Buchanan, 22.28; Stewart Barnes, 24.34; Sam Knott, 25.31; Joe Brock Langford, 28.70; Josiah Melchior, 40.81.

Girls 9-10 50-Yard Free – Gretchen Ruhlander, 40.16; Danielle Langford, 44.77; Daisy Smith, 54.23; Shealyn Hyatt, 54.42; Reagan Duvall, 58.76; Gracie Haley, 1:23.74; Morgan Gafford, 2:00.75.

Gabriel Shreve, with the Fayetteville Area Swim Team, took the Boys’ 9-10 50-Yard Freestyle during the team’s meet at home with Lawrence County. Shreve finished with a time of 34.37 seconds. ~ Staff photo by Paul Henry

Gabriel Shreve, with the Fayetteville Area Swim Team, took the Boys’ 9-10 50-Yard Freestyle during the team’s meet at home with Lawrence County. Shreve finished with a time of 34.37 seconds. ~ Staff photo by Paul Henry

Boys 9-10 50-Yard Free – Gabriel Shreve, 34.37; Graham Pace, 36.52; Braxton Wilson, 43.91; Will Harwell, 47.54; Caleb Newton, 47.75; Curt Cannon, 59.13.

Girls 11-12 50-Yard Free – Sara Clark, 34.61; Susannah Langford, 35.35; Zoe George, 35.85; Elizabeth Barnes, 36.43; Kaleena Keener, 37.61; Maesyn Forsyth, 37.97; Ellie Heilman, 43.24; Molly Barnes, 43.97; Emma Grace Blackwood, 59.99.

Boys 11-12 50-Yard Free – Gage Coon, 31.11; Isaac Pace, 33.03; Adryan Bello, 33.92; Matthew Giffin, 36.00; Lane Smith, 39.00.

Girls 13-14 50-Yard Free – Carson Blackwood, 37.85.

Boys 13-14 50-Yard Free – Henry Pace, 26.16; Garrett Blankstrom, 26.19; Timothy Keener, 49.37.

Fayetteville Area Swim Team’s Sara Clark finished in the top spot of the Girls’ 11-12 50-Yard Freestyle in action last week against Lawrence County. Clark finished with a time of 34.61 seconds. ~ Staff photo by Paul Henry

Fayetteville Area Swim Team’s Sara Clark finished in the top spot of the Girls’ 11-12 50-Yard Freestyle in action last week against Lawrence County. Clark finished with a time of 34.61 seconds. ~ Staff photo by Paul Henry

Women 15-18 50-Yard Free – Bea Frame, 30.69; Savanna Davis, 31.11; Alexis Keener, 44.42.

Men 15-18 50-Yard Free – Cole Beddingfield, 25.74; Bailey Osgood, 27.63.

Girls 8&U 25-Yard Breast – Grace Uriostequi, 55.33.

Boys 8&U 25-Yard Breast – Zackery Lee, 27.84; Vincent Ruhlander, 31.82; Alex Dixon, 42.01.

Girls 9-10 25-Yard Breast – Taya Shreve, 23.17; Gretchen Ruhlander, 24.31; Danielle Langford, 28.01.

Boys 9-10 25-Yard Breast – Anders Hughes, 22.30; Braxton Wilson, 24.63; Graham Pace, 25.71; Caleb Newton, 28.11.

Girls 11-12 50-Yard Breast – Julia Newton, 43.74; Susannah Langford, 53.48; Emma Grace Blackwood, 55.48; Zoe George, 56.49; Kaleena Keener, 58.20.

Boys 11-12 50-Yard Breast – Gage Coon, 41.28; Matthew Giffin, 53.65.

Girls 13-14 50-Yard Breast – Cyara Coon, 40.01.

Boys 13-14 50-Yard Breast – Henry Pace, 14 FAST 38.50.

Women 15-18 50-Yard Breast – Bea Frame, 43.45; Alexis Keener, 52.64.

Men 15-18 50-Yard Breast – Bailey Osgood, 36.12.

Girls 8&U 100-Yard IM – Allie Grace Newton, 1:49.93; Greta Davis, 1:58.66.

Boys 8&U 100-Yard IM – Ryan Blankstrom, 2:07.36.

Girls 9-10 100-Yard IM – Taya Shreve, 1:40.60.

Boys 9-10 100-Yard IM – Gabriel Shreve, 1:25.39; Anders Hughes, 1:47.24.

Girls 11-12 100-Yard IM – Julia Newton, 1:20.31; Brenna Davis, 1:23.01; Sara Clark, 1:34.91.

Boys 11-12 100-Yard IM – Gage Coon, 1:21.27; Isaac Pace, 1:29.46; Adryan Bello, 1:30.92.

Girls 13-14 100-Yard IM – Cyara Coon, 1:16.14.

Boys 13-14 100-Yard IM – Garrett Blankstrom, 1:07.93.

Women 15-18 100-Yard IM – Savanna Davis, 1:18.38.

Men 15-18 100-Yard IM – Bailey Osgood, 1:10.61.

Girls 6&U 25-Yard Back – Reese Winsett, 35.53; Rebekah Langford, 37.28; BaLee Melchior, 40.16; Claire Bradford, 53.97; JoLee Melchior, 1:01.76.

Boys 6&U 25-Yard Back – Will Riddle, 39.09; Ethan Riddle, 45.52; Ian Weaver, 46.66.

Girls 8&U 25-Yard Back – Allie Grace Newton, 22.17; Annie Heilman, 24.09; Olivia Swindall, 31.66; Bailey Casey, 35.66; Grace Uriostequi, 39.21; Kate Pierce, 45.78; Kahryssa Harvey, 54.65.

Boys 8&U 25-Yard Back – Zackery Lee, 24.56; Clay Buchanan, 24.67; Alex Dixon, 25.17; Vincent Ruhlander, 29.69; Joe Brock Langford, 30.88; Sam Knott, 31.12; Quentin Pace, 33.22; Stewart Barnes, 36.83; Josiah Melchior,1:21.26.

Girls 9-10 25-Yard Back – Gretchen Ruhlander, 23.28; Shealyn Hyatt, 24.20; Reagan Duvall, 25.36; Danielle Langford, 25.83; Daisy Smith, 30.42.

Boys 9-10 25-Yard Back – Gabriel Shreve, 20.10; Graham Pace, 20.38; Anders Hughes, 20.85; Will Harwell, 26.93; Braxton Wilson, 27.64; Caleb Newton, 30.47.

Girls 11-12 50-Yard Back – Julia Newton, 36.13; Brenna Davis, 36.95; Susannah Langford, 42.91; Maesyn Forsyth, 45.40; Elizabeth Barnes, 47.19; Zoe George, 48.12; Kaleena Keener, 51.43; Molly Barnes, 53.54; Ellie Heilman, 56.95; Emma Grace Blackwood, 1:02.58.

Boys 11-12 50-Yard Back – Isaac Pace, 40.02; Matthew Giffin, 49.18; Lane Smith, 56.01.

Girls 13-14 50-Yard Back – Carson Blackwood, 53.35.

Boys 13-14 50-Yard Back – Henry Pace, 32.44; Timothy Keener, 56.79.

Women 15-18 50-Yard Back – Bea Frame, 36.50; Alexis Keener, 55.76.

Men 15-18 50-Yard Back – Cole Beddingfield, 32.58.

Girls 8&U 25-Yard-Fly – Greta Davis, 25.89; Annie Heilman, 29.46.

Boys 8&U 25-Yard Fly – Ryan Blankstrom, 25.06; Vincent Ruhlander, 24.85.

Girls 9-10 25-Yard Fly – Taya Shreve, 20.77.

Boys 9-10 25-Yard Fly – Will Harwell, 24.78.

Girls 11-12 50-Yard Fly – Brenna Davis, 35.47; Elizabeth Barnes, 42.98; Molly Barnes, 1:02.79.

Boys 11-12 50-Yard Fly – Adryan Bello, 42.97.

Girls 13-14 50-Yard Fly – Cyara Coon, 34.41.

Boys 13-14 50-Yard Fly – Garrett Blankstrom, 29.50.

Women 15-18 50-Yard Fly – Savanna Davis, 32.76.

Men 15-18 50-Yard Fly – Cole Beddingfield, 26.35.

Girls 8&U 100-Yard Free Relay – Team A – 1:23.20 – Greta Davis, Olivia Swindall, Annie Heilman, Allie Grace Newton, 8.

Boys 8&U 100-Yard Free Relay – Team A – 1:26.26 – Zackery Lee, Alex Dixon, Vincent Ruhlander, Ryan Blankstrom; Team B – 1:45.83 – Sam Knott, Quentin Pace, Stewart Barnes, Joe Brock Langford; Team C – 2:19.45 – Clay Buchanan, Josiah Melchior, Will Riddle, Jackson Hammell.

Girls 9-10 100-Yard Free Relay – Team A – 1:17.46 – Gretchen Ruhlander, Reagan Duvall, Danielle Langford, Taya Shreve; Team B – 2:13.34 – Shealyn Hyatt, Gracie Haley, Daisy Smith, Morgan Gafford.

Boys 9-10 100-Yard Free Relay – Team A – 1:08.31 – Braxton Wilson, Anders Hughes, Graham Pace, Gabriel Shreve; Team B – 1:42.05 – Will Harwell, Caleb Newton, Ian Weaver, Curt Cannon.

Girls 11-12 100-Yard Free Relay – Team A – 1:02.97 – Brenna Davis, Sara Clark, Susannah Langford, Julia Newton; Team B – 1:19.14 – Maesyn Forsyth, Emma Grace Blackwood, Ellie Heilman, Kaleena Keener.

Boys 11-12 100-Yard Free Relay – Team A – 1:00.88 – Adryan Bello, Gage Coon, Isaac Pace, Matthew Giffin.

Girls 13-14 100-Yard Free Relay – Team A – 1:05.67 – Zoe George, Elizabeth Barnes, Carson Blackwood, Cyara Coon.

Women 15-18 100-Yard Free Relay – Team A – 1:08.64 – Savanna Davis, Molly Barnes, Alexis Keener, Bea Frame.

Men 15-18 100-Yard Free Relay – Team A – 50.17 – Henry Pace, Bailey Osgood, Garrett Blankstrom, Cole Beddingfield.

Headlines of the Day