FAST wins season opener at new city pool

Posted on Monday, June 16, 2014 at 2:45 pm

The Fayetteville Area Swim Team (FAST) christened the Fayetteville Department of Parks and Recreation’s new pool with an overall win over the Athens Gators last week.

In the combined scores, FAST won over the visitors, 315 to 297. In the men’s action FAST was 144, Gators, 118. In the women’s swim, FAST was 142, Lady Gators, 153.

Aidan Pace from Fayetteville Area Swim Team took the top spot in the Men’s 15-18, 50-yard Free Style at home in action last week against Athens. Aidan took the win by 4.6 seconds with a time of 25.39. ~ Staff photo by Paul Henry

Aidan Pace from Fayetteville Area Swim Team took the top spot in the Men’s 15-18, 50-yard Free Style at home in action last week against Athens. Aidan took the win by 4.6 seconds with a time of 25.39. ~ Staff photo by Paul Henry

Below are the events and times of FAST members.

Mixed 8-U – 100 yd. Medley Relay – Team A – Alex Dixon, Ryan Blankstrom, Allie Grace Newton, 1:50.68; Team B – Sam Knott, Olivia Swindall, Greta Davis, Vincent Ruhlander, 2:10.64.

Mixed 9-U – 100 yd. Medley Relay – Team A – Anders Hughes, Gretchen Ruhlander, Gabriel Shreve, Taya Shreve, 1:17.80; Team B – Graham Pace, Danielle Langford, Caleb Newton, Daisy Smith, 1:45.39.

Mixed 11-12 – 100 yd. Medley relay – Team A – Adryan Bello, Julia Newton, Isaac Pace, Brenna Davis, 1:63.63; Team B – Ellie Heilman, Tripp Foster, Sara Clark, Ian Locker, 1:25.48.

Mixed 13-14 – 100 yd. Medley Relay – Sarah Beth Hammell, Cyara Coon, Garrett Blankstrom, Matthew Giffin, 1:07.56.

Mixed 15-18 – 100 yd. Medley Relay – Henry Pace, Syvannah Coon, Aidan Pace, Kelsey Hughes, 59.23.

Girls 6-U – 25 yd. Free – Reese Winsett, 40.22; Rebekah Langford, 43.90; BaLee Melchior, 47.27; Louise Thomas, 51.78; JoLee Melchior, 57.72.

Boys 6-U – 25 yd. Free – Will Riddle, 34.13; Ethan Riddle, 38.89.

Girls 8-U – 25 yd. Free – Allie Grace Newton, 19.51; Greta Davis, 20.54; Olivia Swindall, 23.07; Annie Heilman, 23.29; Grace Uriostequi, 35.00; Kate Pierce, 43.26; Kahryssa Harvey, 44.18; Tessa Foster, 44.21; Rowan Gafford, 1:08.78.

Boys 8-U – 25 yd. Free – Zachery Lee, 18.82; Ryan Blankstrom, 21.48; Alex Dixon, 22.03; Vincent Ruhlander, 24.60; Joe Brock Langford, 25.73; Stewart Barnes, 26.21; Quentin Pace, 26.52; Sam Knott, 28.72; Jackson Hammell, 34.13; Josiah Melchior, 36.45; Talen Nedeau, 44.59.

Girls 9-10 – 50 yd. Free – Taya Shreve, 40.95; Danielle Langford, 47.17; Daisy Smith, 58.97; Reagan Duvall, 1:04.22; Audrey Downing, 1:15.51; Gracie Haley, 1:15/93; Shealyn Hyatt, 1:17/46; Morgan Gafford, 2:30.55.

Boys 9-10 – 50 yd. Free – Gabriel Shreve, 34.95; Graham Pace, 36.53; Braxton Wilson, 45.64; Will Harwell, 49.54; Caleb Newton, 51.48; Curt Cannon, 1:13.90.

Girls 11-12 – 50 yd. Free – Brenna Davis, 32.60; Julia Newton, 32.85; Sara Clark, 35.18; Elizabeth Barnes, 36.53; Susannah Langford, 36.80; Rebekah Davis, 37.01; Zoe George, 37.37; Maesyn Forsyth, 37.74; Kaleena Keener, 38.03; Molly Barnes, 43.22; Ellie Heilman, 45.88; Katie Hammell, 49.93; Emma Grace Blackwood, 51.93.

Boys 11-12 – 50 yd. Free – Isaac Pace, 33.00; Adryan Bello, 34.22; Matthew Giffin, 36.86; Tripp Foster, 39.51; Ian Locker, 42.01; Garrett Gardner, 42.43.

Girls 13-14 – 50 yd. Free – Sarah Beth Hammell, 35.33; Carson Blackwood, 40.91.

Boys 13-14 – 50 yd. Free – Garrett Blankstrom, 26..15; Henry Pace, 26.19; Timothy Keener, 45.18.

Women – 15-18 – 50 yd. Free – Kelsey Hughes, 27.91; Syvannah Coon, 29.69; Alexis Keener, 44.54.

Men 15-18 – 50 yd. Free – Aidan Pace, 25.39.

Girls 8-U – 25 yd. Breast – Allie Grace Newton, 27.13; Olivia Swindall, 36.83.

Boys 8-U – 25 yd. Breast – Zackery Lee, 26.58; Ryan Blankstrom, 32.71; Vincent Ruhlander, 35.99; Alex Dixon, 36.10.

Girls 9-10 – 25 yd. Breast – Gretchen Ruhlander, 24.92; Taya Shreve, 25.08; Danielle Langford, 31.44.

Boys 9-10 – 25 yd. Breast – Anders Hughes, 23.38; Graham Pace, 25.26; Braxton Wilson, 27.40; Caleb Newton, 28.50.

Girls 11-12 – 50 yd. Breast – Julia Newton, 45.57; Sara Clark, 46.74; Rebekah Davis, 50.57; Susannah Langford, 54.54; Zoe George, 59.45; Kaleena Keener, 59.86.

Boys 11-12 – 50 yd. Breast – Adryan Bello, 47.38; Tripp Foster, 56.36.

Girls 13-14 – 50 yd. Breast – Cyara Coon, 42.07; Sarah Beth Hammell, 53.43.

Boys 13-14 – 50 yd. Breast – Garrett Blankstrom, 36.91.

Women 15-18 – 50 yd. Breast – Miriam Davis, 41.84; Syvannah Coon, 41.85; Alexis Keener, 51.91.

Men 15-18 – 50 yd. Breast – Adian Pace, 34.40.

Girls 9-10 – 100 yd. IM – Taya Shreve, 1:48.35; Gretchen Ruhlander, 1:48.79.

Boys 9-10 – 100 yd. IM – Gabriel Shreve, 1:30.18; Anders Hughes, 1:44.59.

Girls 11-12 – 100 yd. IM – Julia Newton, 1:25.50; Rebekah Davis, 1:39.62.

Boys 11-12 – 100 yd. IM – Isaac Pace, 1:26.20.

Boys 13-14 – 100 yd. IM – Henry Pace, 1:09.66; Garrett Blankstrom, 1:10.21.

Women 15-18 – 100 yd. IM – Kelsey Hughes, 1:11.34; Miriam Davis, 1:22.05; Bea Frame, 1:23.90.

Girls 6-U – 25 yd. Back – Rebekah Langford, 41.98; BaLee Melchior,43.80; JoLee Melchior, 44.42; Reese Winsett, 53.96; Louise Thomas, 59.29.

Girls 8-U – 25 yd. Back – Allie Grace Newton, 22.86; Greta Davis, 25.12; Olivia Swindall, 28.60; Annie Heilman, 29.15; Grace Uriostequi, 36.68; Kahryssa Harvey, 47.81; Kate Pierce, 55.62.

Boys 8-U – 25 yd. Back – Zackery Lee, 24.90; Ryan Blankstrom, 27.24; Alex Dixon, 28.86; Vincent Ruhlander, 28.93; Quentin, Pace, 34.66; Stewart Barnes, 34.72; Sam Knott, 35.63; Joe Brock Langford, 35.81; Jackson, Hammell, 42.31; Talen Nedeau, 1:04.11.

Girls 9-10 – 25 yd. Back – Danielle Langford, 24.73; Abby Mole, 26.42; Shealyn Hyatt, 27.24; Daisy Smith, 31.83.

Boys 9-10 – 25 yd. Back – Anders Hughes, 21.42; Graham Pace, 21.63; Braxton Wilson, 26.46; Caleb Newton, 30.69.

Girls 11-12 – 50 yd. Back – Brenna Davis. 38.61; Susannah Langford, 45.15; Sara Clark, 45.75; Elizabeth Barnes, 48.15; Maesyn Forsyth, 49.32; Kaleena Keener, 50.44; Zoe George, 51.42; Molly Barnes, 53.32; Emma Grace Blackwood, 1:00.12; Ellie Heilman, 1:00.87; Katie Hammell, 1:03.08.

Boys 11-12 – 50 yd. Back – Isaac Pace, 39.56; Lane Smith, 51.04; Matthew Giffin, 53.23; Tripp Foster, 53.63.

Girls 13-14 – 50 yd. Back – Cyara Coon, 36.70; Sarah Beth Hammell, 47.13; Carson Blackwood, 56.30.

Boys 13-14 – 50 yd. Back – Timothy Keener – 1:00.43.

Women – 15-18 – 50 yd. Back – Syvannah Coon, 36.68; Bea Frame, 38.04; Alexis Keener, 55.75.

Men 15-18 – 50 yd. Back – Aidan Pace, 31.64.

Girls 8-U – 25 yd. Fly – Gretchen Ruhlander, 22.35.

Boys 9-10 – 25 yd. Fly – Gabriel Shreve, 16.88; Will Harwell, 26.88.

Girls 11-12 – 50 yd. Fly – Brenna Davis, 37.34; Elizabeth Barnes, 42.13.

Boys 11-12 – 50 yd. Fly – Adryan Bello, 47.16.

Girls 13-14 – 50 yd. Fly – Cyara Coon, 35.41.

Boys 13-14 – 50 yd. Fly – Henry Pace, 29.92

Women 15-18 – 50 yd. Fly – Kelsey Hughes, 30.71; Miriam Davis, 35.11; Bea Frame, 40.78.

Girls 8-U – 100 yd. Free Relay – Team A – Annie Heilman, Greta Davis, Olivia Swindall, Allie Grace Newton, 1:25.65; Team B – Grace Uriostequi, Kahryssa Harvey, BaLee Melchior, Rebekah Langford, 2>57.91.

Boys 8-U – 100 yd. Free Relay – Team A – Zackery Lee, Alex Dixon, Ryan Blankstrom, Vincent Ruhlander, 1:26.31; Team B – Quentin Pace, Sam Knott, Stewart Barnes, Joe Brock Langford, 1:50.44.

Girls 9-10 – 100 yd. Free Relay – Team A – Gabriel Shreve, Graham Pace, Braxton Wilson, Anders Hughes, 1:09.84; Team B – Hailey Smith, Gracie Haley, Audrey Downing, Abby Mole, 2.52.04.

Boys 9-10 – 100 yd. Free Relay – Team A – Gabriel Shreve, Graham Pace, Braxton Wilson, Anders Hughes, 1:09.84; Team B – Alex Dixon, Landon Gardner, Caleb Newton, Curt Cannon, 1:51.18.

Girls 11-12 – 100 yd. Free Relay – Zoe George, Brenna Davis, Julia Newton, Sara Clark, 1:03.43.

Boys 11-12 – 100 yd. Free Relay – Isaac Pace, Ian Locker, Matthew Giffin, Adryan Bello, 1:05.15.

Girls 13-14 – 100 yd. Free Relay – Carson Blackwood, Sarah Beth Hammell, Rebekah Davis, Cyara Coon, 1:07.61.

Boys 13-14 – 100 yd. Free Relay – Garrett Blankstrom, Henry Pace, Garrett Gardner, Lane Smith, 1:08.42.

Women 15-18 – 100 yd. Free Relay – Syvannah Coon, Bea Frame, Kelsey Hughes, Miriam Davis, 55.49.

Fayetteville Area Swim Team’s Taya Shreve swims the final leg of the Mixed 9-10, 100-yard Medley Relay in action last week at home against Athens. The team won the event with a time of 1:17.80. ~ Staff photo by Paul Henry

Fayetteville Area Swim Team’s Taya Shreve swims the final leg of the Mixed 9-10, 100-yard Medley Relay in action last week at home against Athens. The team won the event with a time of 1:17.80. ~ Staff photo by Paul Henry

FAST vs.

Marshall County

On Thursday of last week, F.A.S.T. picked up their second win of the week, defeating Marshall County Swim Team on the road.

The combined scores were FAST, 380, Marshall County, 221. Boys, FAST, 186, Marshall County, 68. Girls, FAST, 162, Marshall County, 130.

Mixed 100 Medley Relay 8-U – Team A – Zackery Lee, Annie Heilman, Allie Grace Newton, Ryan T. Blankstrom, 1:58.82; Team B – Olivia Swindall, Alex Dixon, Greta Davis, Vincent Ruhlander, 2:11.19.

Mixed 100 Medley Relay 9-10 – Team A – Anders Hughes, Gretchen Ruhlander, Gabriel Shreve, Taya Shreve, 1:33.63; Team B – Reagan Duvall, Braxton Wilson, Graham Pace, Daisy Smith, 1:51.37.

Mixed 100 Medley Relay 11-12 – Team A – Adryan Bello, Julia Newton, Brenna Davis, Isaac Pace, 1:20.84; Team B – Lane Smith, Tripp Foster, Rebekah Davis, Ellie Heilman, 1:37.46.

Mixed 100 Medley Relay 13-14 – Sarah Beth Hammell, Cyara Coon, Garrett Blankstrom, Gage Coon, 1:17.12.

Mixed 100 Medley Relay 15-18 – Henry Pace, Miriam Davis, Aidan Pace, Syvannah Coon, 1:07.01.

Female 25 Free 6-U – Louis Thomas, 46.58; Rebekah Langford, 50.09; BaLee Melchior, 51.75; Reese Winsett, 56.35; JoLee Melchior, 1:17.19.

Male 25 Free 6-U – Will Riddle, 32.98; Ethan Riddle, 50.54; Marshall Downing, 1:11.79.

Female 25 Free 8-U – Allie Grace Newton, 20.83; Greta Davis, 21.82; Olivia Swindall, 25.92; Annie Heilman, 26.53; Grace Uriostequi, 42.15; Kahryssa Harvey, 48.26; RowanGafford, 1:23.14.

Male 25 Free 8-U – Zackery Lee. 23.40; Alex Dixon, 25.64; Vincent Ruhlander, Joe Brock Langford, 27.98; Sam Knott, 28.65; Quentin Pace, 28.66; Stewart Barnes, 32.79; Jackson Hammell, 42.40; Josiah Melchior, 42.64; Talen Nedeay, 43.86.

Female 50 Free 9-10 – Gretchen Ruhlander, 48.12; Danielle Langford, 53.09; Daisy Smith, 1:06.92; Reagan Duvall, 1:16.39; Shealyn Hyatt, 1:21.54; Audrey Downing, 1:28.53; Morgan Gafford, 3:14.23.

Male 50 Free 9-10 -Anders Hughes, 42.22; Graham Pace, 43.84; Braxton Wilson, 53.12; Will Harwell, 56.26; Caleb Newton, 56.36.

Female 50 Free 11-12 – Julia Newton, 35.39; Susannah Langford, 40.50; Zoe George, 41.22; Elizabeth Barnes, 41.36; Chloe Bridge, 42.94; Kaleena Keener, 43.03; Maesyn Forsyth, 44.51; Molly Barnes, 48.84; Ellie Heilman, 51.16; Katie Hammell, 54.48; Emma Grace Blackwood, 1:04.12.

Male 50 Free 11-12 – Gage Coon, 35.21; Isaac Pace, 37.45; Matthew Giffin, 41.37; Lane Smith, 47.04; Ian Locker, 48.56; Garrett Gardner, 1:14.81.

Female 50 Free 13-14 – Cyara Coon, 34.58; Sarah Beth Hammell, 39.93; Carson Blackwood, 46.24.

Male 50 Free 13-14 – Garrett Blankstrom. 29.93; Timothy Keener, 50.51.

Female 50 Free 15-18 – Kelsey Hughes, 30.63; Syvannah Coon, 32.84; Alexis Keener, 50.09.

Male 50 Free 15-18 – Aidan Pace, 43.40.

Female 25 Breast 8-U – Olivia Swindall, 38.16; Grace Uriostequi, 57.62.

Male 25 Breast 8-U – Zackery Lee. 32.75; Vincent Ruhlander, 38.39; Alex Dixon, 42.99.

Female 25 Breast 9-10 – Gretchen Ruhlander, 26.42; Danielle Langford, 31.51.

Male 25 Breast 9-10 – Gabriel Shreve, 25.68; Braxton Wilson, 30.73; Caleb Newton, 32.47; Pace, Graham Pace, 33.11.

Female 50 Breast 11-12 – Julia Newton, 50.55; Sara Clark, 50.58; Chloe Bridge, 57.89; Susannah Langford, 1:02.22; Kaleena Keener, 1:04.61; Emma Grace Blackwood, 1:06.37; Zoe George, 1:10.31.

Male 50 Breast 11-12 – Gage Coon, 48.37; Adryan Bello, 53.01

Female 50 Breast 13-14 – Cyara Coon, 46.45; Sarah Beth Hammell, 1:01.12.

Male 50 Breast 13-14 – Henry Pace, 44.42.

Female 50 Breast 15-18 – Syvannah Coon, 44.87; Miriam Davis, 45.62.

Male 100 IM 8-U – Ryan Blankstrom, 2:31.70.

Female 100 IM 9-1 – Taya Shreve, 1:51.94.

Male 100 IM 9-10 – Gabriel Shreve, 1:37.52; Anders Hughes, 2:04.40.

Female 100 IM 11-12 – Brenna Davis, 1:36.31; Sara Clark. 1:43.78; Rebekah Davis, 1:49.42.

Male 100 IM 11-12 – Gage Coon, 1:32.95; Adryan Bello, 1:49.09.

Female 100 IM 13-14 – Cyara Coon, 1:26.00.

Male 100 IM 13-14 – Garrett Blankstrom, 1:18.48.

Female 100 IM 15-18 – Kelsey Hughes, 1:20.89; Miriam Davis, 1:30.82; Alexis Keener, 2:05.71.

Male 100 IM 15-18 – Aidan Pace, 1:13.18.

Female 25 Back 6-U – Rebekah Langford. 43.26; BaLee Melchior, 51.48; JoLee Melchior, 59.37; Reese Winsett, 59.48.

Female 25 Back 8-U – Allie Grace Newton, 26.61; Greta Davis, 27.87; Olivia Swindall, 33.09; Annie Heilman, 39.28; Grace Uriostequi, 43.67; Kahryssa Harey, 1:07.97.

Male 25 Back 8-U – Zackery Lee, 30.38; Alex Dixon, 31.01; Ryan Blankstrom, 31.13; Sam Knott, 34.28; Stewart Barnes, 34.98; Quentin Pace, 38.79; Joe Brock Langford, 40.00; Jackson Hammell, 54.20; Josiah Melchior, 1:13.29; Talen Nedeau, 1:00.34.

Female 25 Back 9-10 – Taya Shreve, 23.34; Danielle Langford, 29.09; Shealyn Hyatt, 30.15; Reagan Duvall, 34.67.

Male 25 Back 9-10 – Gabriel Shreve, 22.59; Graham Pace, 23.78; Will Harwell, 27.65; Braxton Wilson, 28.47; Caleb Newton, 33.39.

Female 50 Back 11-12 – Julia Newton, 39.96; Brenna Davis, 41.88; Susannah Langford, 50.06; Sara Clark, 51.41; Elizabeth Barnes, 51.61; Maesyn Forsyth, 54.86; Zoe George, 55.05; Kaleena Keener, 55.16; Chloe Bridge, 55.20; Rebekah Davis, 55.92; Molly Barnes, 59.35;

Ellie Heilman, 1:02.75; Emma Grace Blackwood, 1:15.47; Katie Hammell, 1:15.54.

Male 50 Back 11-12 – Isaac Pace, 45.25; Adryan Bello, 49.19; Matthew Giffin, 57.37; Lane Smith, 57,58; Ian Locker, 1:01.92; Garrett Gardner, 1:29.72.

Female 50 Back 13-14 – Sarah Beth Hammell, 53.31; Carson Blackwood, 1:01.09.

Male 50 Back 13-14 – Henry Pace, 37.78.

Female 50 Back 15-18 – Syvannah Coon, 40.37; Alexis Keener, 1:01.76.

Female 25 Fly 8-U – Allie Grace Newton, 26.32; Annie Heilman, 33.06; Greta Davis, 34.36.

Male 25 Fly 8-U – Ryan Blankstrom, 29.51; Joe Brock Langford, 43.67.

Female 25 Fly 9-10 – Taya Shreve, 24.06; Gretchen Ruhlander, 25.56.

Male 25 Fly 9-10 -

29.94S F Hughes, Anders Hughes, 29.94; Will Harwell, 30.86.

Female 50 Fly 11-12 – Brenna Davis, 41.62; Elizabeth Barnes, 47.75; Rebekah Davis, 54.10.

Male 50 Fly 11-12 – Pace, Isaac Pace, 45.34.

Male 50 Fly 13-14 – Henry Pace, 32.78; Garrett Blankstrom, 33.64.

Female 50 Fly 15-18 -

33.83S F Hughes, Kelsey Hughes, 33.83; Miriam Davis, 38.72.

Male 50 Fly 15-18 – Aidan Pace, 30.62.

Female 100 Free Relay 8-U – Team A – Greta Davis, Annie Heilman, Olivia Swindall, Allie Grace Newton, 1:39.89; Team B – Reese Winsett, Kahryssa Harvey, BaLee Melchior, Grace Uriostequi, 3:43.17.

Male 100 Free Relay 8-U – Team A – Ryan T. Blankstrom, Vincent Ruhlander, Alex Dixon, Zackery Lee, 1:53.25; Team B – Josiah Melchior, Sam Knott, Quentin Pace, Joe Brock Langford, 2:15.33.

Female 100 Free Relay 9-10 – Gretchen Ruhlander, Abby Mole, Danielle Langford, Taya Shreve 1:32.61; Daisy Smith, Gracie Haley, Audrey Downing, Reagan Duvall, 2:54.79.

Male 100 Free Relay 9-10 – Anders Hughes, Braxton Wilson, Graham Pace, Gabriel Shreve, 1:19.73.

Female 100 Free Relay 11-12 – Team A – Brenna Davis, Rebekah Davis, Sara Clark, Julia Newton, 1:12.39; Team B – Ellie Heilman, Emma Grace Blackwood, Kaleena Keener, Zoe George 1:30.31.

Male 100 Free Relay 11-12 – Isaac Pace, Matthew Giffin, Adryan Bello, Gage Coon, 1:11.12.

Female 100 Free Relay 13-14 – Susannah Langford, Carson Blackwood, Elizabeth Barnes, Sarah Beth Hammell, 1:18.66.

Male 100 Free Relay 13-14 – Garrett Blankstrom, Ian Locker, Tripp Foster, Henry Pace, 1:04.29.

Female 100 Free Relay 15-18 – Syvannah Coon, Miriam Davis, Cyara Coon, Kelsey Hughes, 1:04.57.

Headlines of the Day