News from local 4-H Clubs highlighted

Lincoln County 4-H Clubs have submitted meeting reports for the month.

Riverside Christian

Mrs. Magrone’s class met on March 5 for the 4-H meeting. Our activity was scrapbook and poster.

Winners of the scrapbook activity were first place winners Alexander Lucas, Justin Williams and Ross Neal.

First place winners of the poster activity were Ross Neal, Justin Williams and Libby Wright.

Second place winners were Riley Ary, Hudson Croft, Daweson Ellis, Alexander Lucas, Bethany McGee and Madde Shelton.

Third place winners of the poster activity were Garrett Albert, Koby Davis, Megan Williams and Will Arnett.

Unity

Mrs. McCulloch’s fourth grade class at Unity School met on March 8. The pledges were led by Destinee’ Rhea and Walt Ray. This month’s activity was dairy posters.

Those who received first place ribbons were Gracie Schutt and Maggie Dunivan; second place winner, Caden Teesateskie; and third place winner was Neftali Flores.

First place winners for the scrapbook activity were Neftali Flores, Caden Teesateskie and Gracie Schutt.

Fayetteville Middle

The regular meeting of Peige Morgan’s fifth grade class at Fayetteville Middle School was held on March 19. The pledges were led by Will Ellis and Luis Saucedo.

This month’s activity was dairy posters and 4-H scrapbooks.

First place dairy poster winners were Nathan Posey and Will Ellis; second place, Amberley Fly, Benjamin Smith, Dylan Allen, Keeasia Henderson and Wesley Thornton; and third place, Audrey Freeman, Killian Rutledge, William Thomason, Tyjai Hicks, Lathan Dean, Luis Saucedo, Jaqualeona Holman and Jakyis Buchanan.

First place scrapbook winner was Will Ellis.

The regular meeting of Mr. Hobbs’ fifth grade class at Fayetteville Middle School was held on March 13 at 12:30 p.m.

This month’s activity was dairy posters and scrapbooks.

Those who received first place ribbons were Erin Bradford, Caleb Connelly, Garrett Gardner, Matthew Giffin, Rea Jefferson, Emma King, Virginia Thompson, Matthew Tita and Andy Young.

Second place winners were Monica Ashby, Elijah Fowler, Dacolean Kelso, Tilluante Landers, Lucio Montes, Levi Sloan, Kevonte’ Thomison, Maria Towry and Tyler Wilkerson.

Third place winners were Bailey Cowan, James Harney and Jaheim Jones.

For more information about the 4-H program, please call the UT Extension Office at 433-1582.

The regular meeting of Mrs. Toon’s fifth grade class at Fayetteville Middle School was held on March 19. This month’s activities were dairy posters and scrapbooks.

Those who received first place ribbons for dairy posters were Cullum Spurlock, Carter Hill and Mollie Gordon.

Second place dairy poster winners were Jesse Evans, Libby Quick, Kazhanna Mastin, Shavion Edmiston and Riley Edwards

Third Place dairy poster winners include Alexxa Cruz, Zach Snoddy, Alania Dyer, Elijah Warrick, Ian Winand and Antonio Reynosso.

The first place scrapbook winner was Zahanna Mastin.

Posted on Wednesday, March 27, 2013 at 2:32 am